۱۳۸۸/۰۹/۱۲

152

نفت رو بشکه ای با یه قیمت ارزونی می فروشیم، بعد بنزین رو که چگالیش بیشتره با یه قیمت 2 3 برابر گرونتر وارد می کنیم...بعد تو این همه سال یه یه پالایشگاه تولید بنزین نزدیم هم به فکر تاسیسات هسته ای هستیم، مملکته داریم؟

۷ نظر:

 1. دوست من اول اینکه بنزین چگالیش کمتره و نه بیشتر از نفت خام . دوم اینکه گرون بودنش یه چیز طبیعیه همینطور وارداتش ، کشوری که به یه محصول نیاز داره نباید از وارد کردنش شرمسار باشه و به کسی جواب پس بده . سوم اینکه اکثر پالایشگاههای کشور ، بنزین یکی از محصولاتشونه اما این مصرف من و تو که همیشه مثل یه جوجه چشممون به دولته،اونقدر زیاده که دخلمون به خرجمون نمی خونه ، همینطور نمی تونیم یه بعدی باشیم و به فکر تاسیسات هسته ایی نباشیم . و چهارم اینکه انتقاد کردن همیشه راحته اما اگه توی باز کردن دهان زیاد دقت نشه ، اونوقت مردم پشت سر یه چیزایی می گن .

  پاسخحذف
 2. نه جدی جدی، نکنه فکر کردی مملکته داریم؟

  پاسخحذف
 3. چگالی بنزین کمتر از نفت خامه. بنزین روی نفت وایمیسته

  پاسخحذف
 4. ملت میان توی وبلاگشون چگالی نفت و بنزین رو با هم تاخت میزنن، 500 نفر ویو در روز، اون وقت هیچ کس به روی خودش هم نمیاره. . . مملکته داریم؟!

  پاسخحذف
 5. این امیدم زیادی امیدواره ها

  پاسخحذف
 6. بعله آقا چگالی بنزین کمتره ولی این تو اصل قضیه اصلا تاثیری نداره!

  پاسخحذف
 7. اگر قیمت نفت خام روی همین ارقام فعلی بماند، با توجه به هزینه بالا و میزان انرژی مصرفی، ساخت پالایشگاه نفت جهت تولید بنزین و دیگر فراورده‌ها از نظر اقتصادی توجیه نمی‌شود. می‌توانید به چند پروژه امکان‌سنجی (feasibility study) که در این زمینه -مثلن در گروه اقتصاد دانشگاه شریف (دکتر نیلی)- انجام شده مراجعه کنید. استفاده از انرژی‌های فسیلی (با توجه به محدودیت دخایر) جهت راه‌اندازی نیروگاه هسته‌ای (که ذخایرش دوام بیشتری خواهند داشت) هم کاملن معقول است، به شرطی که درست و با دلایل عالمانه انجام شود، نه با انگیزه‌ها و اغراض سیاسی. مثل پالایشگاه‌های نفتی که فقط به خاطر ترس از تحریم و بی هیچ توجیه اقتصادی در دست ساخت است. متوجه دغدغه‌های شما هستم، ولی شاید بهتر باشد در نوشتن مطالب تخصصی به خصوص زمانی که از دقت و صحتشان اطمینان کافی نداریم، صرف نظر کنیم. اگر با کامنت من قانع نشدید می‌توانم مراجع بیشتری معرفی کنم.

  پاسخحذف